Spomienkový PECKA OPEN Ružomberok

Ružomberskí šachisti si 2 dni pred Silvestrom zahrali jedinečný turnaj. Keď som v roku 2014 sedel s Tomášom Matušákom a rozprávali sme sa o tom, ktorý z vianočných turnajov navštívime, napadlo nám spraviť si vlastný turnaj. Na margo toho som povedal „To by bola pecka!“. A tak vznikol názov turnaju PECKA OPEN Ružomberok, konštatoval predseda Šachového klubu Marek Zelnický. O tom, že išlo o jedinečný turnaj svedčili aj jeho samotné pravidlá, kde sa hralo blitz tempom, namiesto štartovného hráči priniesli niečo pre seba a svojich šachových súperov, namiesto cenového fondu hráči dostali len trofeje. Šachový turnaj bez tvrdých pravidiel, všetko len pre radosť a príjemne strávený čas pri hre, ktorú majú všetci radi. 29.decembra 2017 táto tradícia turnaja pokračovala svojim 2. ročníkom, ktorý niesol aj hlbšiu myšlienku a to spojenie tohto podujatia ako spomienkového turnaja na skvelého šachového priateľa a výnimočného človeka Sven – Inge Andersona. Bolo to presne 2 mesiace, 29. októbra, kedy Sven odohral svoju poslednú šachovú partiu v ligovom zápase práve proti ružomberským šachistom. Pamätám si ako dnes, keď ma na tom zápase potiahol za ruku a so smiechom mi pripomenul našu partiu spred 10 rokov, ktorú som prehral, lebo mi zazvonil mobilný telefón, dodal s úsmevom Zelnický. Práve to bol pre mňa impulz kontaktovať p. Bebjaka, vedúceho hráčov z Ludrovej, že by sme si chceli uctiť spomienku na Sven – Inge Andersona. P. Bebjak s radosťou súhlasil a vo veľkej miere sa spolupodielal na organizácii tohto podujatia. Toto príjemné podujatie sa odohralo v priestoroch Športovej haly Koniareň za prekvapujúcej účasti nielen hráčov z Ružomberka, ale aj hráčov z Podbrezovej, Žiliny, Bratislavy a okolitých miest a dedín. Prekvapujúca bola aj účasť kvalitných hráčov, keď celý turnaj vyhral FIDE majster Jaromír Bednář a na 3. mieste skončila ženská FIDE majsterka Monika Motyčáková. 2. skončil Miroslav Trangoš z ŠK Podbrezová. Toto podujatie sa nieslo v priateľskej atmosfére a väčšina hráčov neskrývala nadšenie z jedinečnosti tohto podujatia, kde si šachisti mohli zmerať sily, ale zároveň to nebolo hlavným cieľom ich účasti. Spomienka na Sven – Inge Andrersona potešila aj rodnú obec Ludrová, ako aj rodinu p. Andersona, ktorí podporili toto podujatie.