Indovia ovládli Ružomberok

V Ružomberku 8.6.2017

Siedmy ročník šachového festivalu v Ružomberku sa zapíše do histórie mesta, Slovenskej republiky ale aj do svetového šachu. Na festivale padlo niekoľko rekordov:
1. rekordný počet družstiev na majstrovstvách Slovenska – 35 (150 hráčov),
2. zrod nového slovenského rekordu v účasti – za šachovnice na majstrovstvá Slovenska v rapid šachu si sadlo až 332 hráčov.

3. podujatie sledovalo prostredníctvom internetu 146 300 unikátnych adries spolu viac ako 600 000 krát, najväčší záujem bol posledný deň turnaja, kedy si online prenos a stránku podujatia otvorilo cez 86 000 sledovateľov.

Od 28.5. – 6.6. sa v ružomberskom Hoteli Kultúra odohrával ten najdôležitejší zápas o tituly majstrov sveta. Absolútnym víťazom sa stal Shashikant Kutwal z Indie, ktorý celý turnaj viedol, v predposlednom kole zaváhal a dotiahol sa naňho vicemajster Andrei Gurbanov z Izreaela, ale v dramatickom poslednom kole, kedy Gurbanov len remízoval sa Kutwal vrátil na prvé miesto a stal sa po prvýkrát majstrom sveta v šachu. Tretie miesto si odváža na Ukrajinu Nikolay Mukha. Minuloročný majster sveta Igor Yarmonov z Ukrajiny skončil až na 10. mieste.

Úspech indickej výpravy potvrdila Jennitha Anto K, ktorá sa stala majsterkou sveta v ženskej kategórii. Druhé a tretie miesto putuje do Ruska zásluhou Galiny Melnik a Marie Dorozhkniny. Spomínaná Dorozhkina sa stala aj juniorskou majsterkou sveta a juniorským majstrom sveta sa stal Rus Andrey Tersinsev, ktorý v celkovom poradí turnaja skončil na veľmi peknom 6. mieste. Najlepším Slovákom bol Štefan Belák, ktorý skončil celkovo 17.

Súbežne s turnajom sa hral aj 20. ročník MONTANA FIDE OPEN, kde prví traja v poradí skončili s rovnakým počtom bodov a muselo rozhodovať až pomocné hodnotenie. Víťazom podujatia sa stal Chorvát Bogdan Božinovič, druhý skončil Roman Hrnčiar z Dolného Kubína a v Ružomberku ostal bronz vďaka Monike Motyčákovej. Monika Motyčáková ako odborný garant podujatia odohrala šachovú simultánku proti 6 hráčom naraz. Tri partie vyhrala a tri prehrala.

V rámci ďalšieho sprievodného podujatia sa hralo aj o titul majstra IPCA v blitz šachu, do ktorého sa mohla zapojiť aj široká verejnosť. Túto kategóriu vyhral Andrei Gurbanov z Izraela pred druhým Nikolayom Mukhom z Ukrajiny. Bronz si odnáša do Bratislavy Pavel Čertek. Medzi ženami bola najlepšia Monika Motyčáková a medzi juniormi zvíťazil Samarth J Rao z Indie.

„Podujatie sme zorganizovali vďaka množstvu partnerov na čele s mestom Ružomberok, Nadáciou KIA motors Slovakia, firmou MONTANA, ale aj vďaka mnohým ďalším partnerom. Ďakujeme všetkým hráčom, návštevníkom aj divákom a vidíme sa opäť o rok.“ Zhodnotil riaditeľ turnaja Marek Zelnický.