EXO hosting
  

Menu

jtemplate.ru - free extensions for joomla

Login

Ukončené turnaje

Indovia ovládli Ružomberok

V Ružomberku 8.6.2017

Siedmy ročník šachového festivalu v Ružomberku sa zapíše do histórie mesta, Slovenskej republiky ale aj do svetového šachu. Na festivale padlo niekoľko rekordov:
1. rekordný počet družstiev na majstrovstvách Slovenska - 35 (150 hráčov),
2. zrod nového slovenského rekordu v účasti - za šachovnice na majstrovstvá Slovenska v rapid šachu si sadlo až 332 hráčov.

3. podujatie sledovalo prostredníctvom internetu 146 300 unikátnych adries spolu viac ako 600 000 krát, najväčší záujem bol posledný deň turnaja, kedy si online prenos a stránku podujatia otvorilo cez 86 000 sledovateľov.

Od 28.5. - 6.6. sa v ružomberskom Hoteli Kultúra odohrával ten najdôležitejší zápas o tituly majstrov sveta. Absolútnym víťazom sa stal Shashikant Kutwal z Indie, ktorý celý turnaj viedol, v predposlednom kole zaváhal a dotiahol sa naňho vicemajster Andrei Gurbanov z Izreaela, ale v dramatickom poslednom kole, kedy Gurbanov len remízoval sa Kutwal vrátil na prvé miesto a stal sa po prvýkrát majstrom sveta v šachu. Tretie miesto si odváža na Ukrajinu Nikolay Mukha. Minuloročný majster sveta Igor Yarmonov z Ukrajiny skončil až na 10. mieste.

Úspech indickej výpravy potvrdila Jennitha Anto K, ktorá sa stala majsterkou sveta v ženskej kategórii. Druhé a tretie miesto putuje do Ruska zásluhou Galiny Melnik a Marie Dorozhkniny. Spomínaná Dorozhkina sa stala aj juniorskou majsterkou sveta a juniorským majstrom sveta sa stal Rus Andrey Tersinsev, ktorý v celkovom poradí turnaja skončil na veľmi peknom 6. mieste. Najlepším Slovákom bol Štefan Belák, ktorý skončil celkovo 17.

Súbežne s turnajom sa hral aj 20. ročník MONTANA FIDE OPEN, kde prví traja v poradí skončili s rovnakým počtom bodov a muselo rozhodovať až pomocné hodnotenie. Víťazom podujatia sa stal Chorvát Bogdan Božinovič, druhý skončil Roman Hrnčiar z Dolného Kubína a v Ružomberku ostal bronz vďaka Monike Motyčákovej. Monika Motyčáková ako odborný garant podujatia odohrala šachovú simultánku proti 6 hráčom naraz. Tri partie vyhrala a tri prehrala.

V rámci ďalšieho sprievodného podujatia sa hralo aj o titul majstra IPCA v blitz šachu, do ktorého sa mohla zapojiť aj široká verejnosť. Túto kategóriu vyhral Andrei Gurbanov z Izraela pred druhým Nikolayom Mukhom z Ukrajiny. Bronz si odnáša do Bratislavy Pavel Čertek. Medzi ženami bola najlepšia Monika Motyčáková a medzi juniormi zvíťazil Samarth J Rao z Indie.

„Podujatie sme zorganizovali vďaka množstvu partnerov na čele s mestom Ružomberok, Nadáciou KIA motors Slovakia, firmou MONTANA, ale aj vďaka mnohým ďalším partnerom. Ďakujeme všetkým hráčom, návštevníkom aj divákom a vidíme sa opäť o rok.“ Zhodnotil riaditeľ turnaja Marek Zelnický.

Natália Zelnická – PR ŠK Ružomberok 

Titul majstra Slovenska putuje do Bratislavy

V Ružomberku 05.06.2017

Bratislavskí šachisti sú majstri, vyhrali na turnaji v Ružomberku, ktorý sa začal v uplynulých dňoch. Prvý ťah na šachovnici urobil viceprimátor mesta Ružomberok Michal Slašťan.

Celý turnaj bol veľmi vyrovnaný až do posledného kola, no na koniec vďaka lepšiemu pomocnému skóre získal titul majstra Slovenska KŠN Bratislava, druhé miesto si odnieslo CVČ Žilina a tretie miesto putovalo opäť do Bratislavy zásluhou mladíkov z ŠK Slovan Bratislava.

95 rokov ružomberského šachu oslávil Šachový klub Ružomberok ako sa patrí. Všetko odštartovalo 26.5. v hoteli Kultúra, kde sa za účasti rekordných 35 družstiev odohrali majstrovstvá Slovenskej republiky družstiev starších žiakov. Oveľa náročnejšia úloha pre organizátorov na čele s Marekom Zelnickým bola deň neskôr, 27.5., kedy sa organizovali majstrovstvá Slovenka mládeže v rapid šachu, ktoré sa zapíšu do histórie ako najmasovejšie podujatie v histórii Slovenska. 330 hráčov z celého Slovenska bojovalo o 14 titulov majstrov Slovenska v kategóriách chlapci a dievčatá do 6, 8, 10, 12, 14, 16, 20 rokov. Prvý ťah na šachovnici urobila zástupkyňa Nadácie KIA Motors Slovakia Lucia Hurajová. Najmladší účastníci majstrovstiev pricestovali zo Zákamenného, kde štartovali už štvorročné detičky. Podľa slov hlavného rozhodcu turnaja Karola Pekára, organizácia turnaja dopadla na jednotku a to aj napriek obrovskému počtu účastníkov. V tých najsilnejších kategóriách sa z titulu majstra Slovenska tešil z kategórie CH20 Christopher Repka ŠKM Stará Ľubovňa, v kategórii CH16 Miroslav Macko z KŠN Bratislava, CH14 Samir Sahidi KŠN Bratislava.

Medzi najstaršími dievčatami sa z prvenstva tešila Anna Vrtiaková Z Bratislavy, v kategórií D16 Stela Sáňková z Detvy a v kategórii D14 zlato získala Dominika Tomčíková z Rajca. Od nedele 28.5. šachový festival pokračoval tým najprestížnejším podujatím a to majstrovstvami sveta ťažko telesne postihnutých. Na turnaji hrá 40 šachistov z 12 krajín sveta za účasti svetovej špičky s historicky najväčšou účasťou za celých 17 ročníkov tohto turnaja. Prvý ťah na šachovnici urobil primátor mesta Ružomberok Igor Čombor.

Organizátorov veľmi teší záujem verejnosti o toto podujatie prostredníctvom internetu. "Denne sleduje online partie viac ako 50 000 užívateľov a ich záujem stále narastá." Potvrdil riaditeľ turnaja Marek Zelnický. Súbežne s majstrovstvami sveta beží aj B turnaj MONTANA FIDE OPEN Ružomberok za účasti 30 hráčov z 5 krajín. V rámci šachového festivalu CHESSFEST čaká priaznivcov tohto športu ešte šachová simultánka a bleskový turnaj v šachu, ktorý je otvorený pre všetkých priaznivcov tejto kráľovskej hry.

Toto podujatie sa organizuje aj vďaka podpore mesta Ružomberok, nadácie KIA motors Slovakia, žilinského samosprávneho kraja a ďalších partnerov.

Natália Zelnická – PR ŠK Ružomberok 

Šachový klub Ružomberok bilancuje úspešný rok 2016

Šachový klub Ružomberok tak, ako v každom roku, tak aj v tomto pripravil pre šachovú, ale aj nešachovú verejnosť množstvo podujatí.

Šachový klub Ružomberok tak, ako v každom roku, tak aj v tomto pripravil pre šachovú, ale aj nešachovú verejnosť množstvo podujatí.

Tým najvýznamnejším podujatím bol šachový CHESSFEST, ktorého hlavným podujatím boli Majstrovstvá Európy amatérov v šachu. Išlo vôbec o prvé majstrovstvá Európy od roku 1993, ktoré sa organizovali na Slovensku, víťazom sa stal Ukrajinec Anatoly Borodavkin. Súčasťou CHESSFESTu boli aj Majstrovstvá Slovenska mládeže v rapid šachu, v ktorých sa počas 3 dní vystriedalo až 500 mládežníkov z celého Slovenska.

Svoju 19. kapitolu písal aj OPEN Ružomberok o pohár primátora, ktorý okrem takmer 100 hráčov, bol zaujímavý aj vysokou kvalitou a víťazom tohto turnaja sa stal slovenský reprezentant Milan Pacher. Okrem šachových podujatí sa na CHESSFESTe zorganizoval aj sprievodný program pre nešachovú verejnosť „živý šach“, ktorý sa odohral počas jarmoku, kde si so živými figúrami zahrali partiu so zaviazanými očami Juraj Druska proti Štefanovi Mazúrovi. Obaja hráči s medzinárodným titulom.

Okrem už spomínaného ružomberského CHESSFESTu Šachový klub Ružomberok zorganizoval aj na počesť svojho celoživotného člena Antona Slačku jeho spomienkový turnaj. Počas celého roka sa organizovali rôzne turnaje, okresné kolá v šachu, šachové krúžky na školách. Šachový klub hral aj súťaže družstiev v slovenských ligách, kde v 3. najvyššej súťaži ako nováčik skončilo družstvo Ružomberka na peknom 2. mieste a postup nám ušiel len kvôli horšiemu skóre. Ďalšie družstvá sme mali v 5. lige, kde sme sa umiestnili na 4. a 6. mieste.

Z pohľadu predsedu ŠK Ružomberok Mareka Zelnického, sa môže činnosť v roku 2016 vyhodnotiť ako veľmi úspešná, ako po hráčskej, tak i po organizačnej stránke.

Zdroj: Šachový klub Ružomberok

 

ZHRNUTIE PRÁCE PRI PRÍLEŽITOSTI DOŽITÝCH 30. ROKOV MAREKA ZELNICKÉHO

Marek Zelnický nar. 9.7.1986 v Ru­žomberku. Od roku 2007 je funkcionár Šachového klubu Ružomberok. Za 10 rokov pôsobenia v klube a vo svojom mladom veku zorganizoval turnaje, ktoré stanovili latku šachových podujatí na Slovensku. Vďaka jeho pracovitosti sa na Slovensku opäť začali organizovať významné medzinárodné podujatia. Všetko odštartoval turnaj Majstrovstiev SR v RAPID šachu dospelých v roku 2007, kedy toto podujatie bolo jedným z najmasovejších na Slovensku.

Nasledovali podujatia Majstrovstvá SR mládeže a od roku 2011 je Marek Zelnický považovaný za najlepšieho organizátora šachových podujatí na Slovensku. V rokoch 2011 a 2015 zorganizoval náročné a vysoko úspešné podujatia Majstrovstiev sveta IPCA /ťažko telesne postihnutých v šachu/, ktoré nasadili vysokú latku.V 2014 v Ružom­berku zorganizoval turnaj, vďaka ktorému sa Slovensko a mesto Ružomberok hrubým písmom zapísalo do pamäte a histórie šachu. Mitropa CUP – európsky pohár družstiev, niečo ako futbalová Liga majstrov – bol významným a na vysokej úrovni zorganizovaným podujatím. V roku 2012 organizoval Československú extraligu žien, ktorá bola účasťou žien a kvalitou najsilnejším ženským turnajom do tej doby na Slovensku. Od roku 2011 v Ružomberku Marek Zelnický organizuje obľúbený šachový festival CHESSFEST, ktorý je jedným z najsilnejších turnajov na Slovensku a jeho popularita siaha do celého sveta, napríklad v roku 2016, kde sa v rámci festivalu organizovali aj Majstrovstvá Európy Amatérov v šachu a online sledovanosť webe dosiahla neuveriteľných 130 000 unikátnych adries z 53 štátov sveta. Marek Zelnický zorganizoval za 10 rokov svojej nezištnej práce pre propagáciu šachu, Slovenska, kraja a mesta Ružomberok:

 • 2 x Majstrovstvá sveta /MS IPCA 2011 a 2015/
 • 2 x Majstrovstvá Európy /Mitropa CUP 2014, Majstrovstvá Európy Amatérov v šachu 2016/
 • 28 x Majstrovstvá SR /1 x MSR mládeže, 4 x MSR mládeže v RAPID, 10 x MSR družstiev v RAPID, 3 x MSR Základných škôl, 3 x MSR Stredných škôl, 4 x MSR TpaV v šachu, 1 x CS Extraliga žien, 2 x MSR RAPID/
 • 4 x Finále súťaží /finále GPX mládeže a finále turnaja priateľov Bonifáca/
 • turnaje pre mládež /turnaj priateľov Bonifáca, okresne kolá ZŠ a SŠ, turnaje GPX v Ružomberku a okolí, 14 ročníkov turnaj družstiev pre mládeže šachom proti drogám a i./
 • tradičné podujatia /19 ročníkov medzinárodného turnaja o pohár primátora mesta, posledných 9 ročníkov organizoval Marek Zelnický, 5 ročníkov IM Dušana Pečnera, turnaj Pecka OPEN, IM Antona Slačku a iné/

Najlepší šachisti okresu sú z gymnázia, medzi žiakmi víťazili hráči zo ZŠ Bystrická cesta a Teplej

Pred dvomi týždňami sa v športovej hale Koniareň uskutočnilo okresné kolo študentov stredných škôl a 2. stupňa 8-ročných gymnázií v šachu. Následne sa pokračovalo okresným kolom žiakov ZŠ a 1. stupňa gymnázií. Okrem titulu najlepšieho v okrese Ružomberok sa hralo aj o postup na krajské kolo.

25. november 2015

Ilustračný obrázok k článku Najlepší šachisti okresu sú z gymnázia, medzi žiakmi víťazili hráči zo ZŠ Bystrická cesta a Teplej

Zdroj: Dnes24.sk

Školské majstrovstvá okresu Ružomberok študentov a študentiek v šachu 2015/2016

 • 1. Druska Robert, Gymnazium Ruzomberok
 • 2. Kerdik Adam, zium Ruzomberok
 • 3. Majerova Veronika, Gymnazium Ruzomberok
 • 4. Konkolova Nikola, SOS obchodu a sluzieb
 • 5. Lukac Peter, Obchodna akademia
 • 6. Misik Samuel, Gymnazium Ruzomberok
 • 7. Pazitna Gabriela, Zdravotna skola Ruzomberok
 • 8. Tapko Dominik, Gymnazium sv. Andreja RK
 • 9. Zavacky Patrik, Gymnazium sv. Andreja RK
 • 10. Krizo Dominik, Gymnazium sv. Andreja RK

Skolske majstrovstva okresu Ruzomberok ziakov v zrychlenom sachu 2015/16

 • 1. Kovac Marian, ZS Bystricka cesta
 • 2. Moravcik Martin, ZS Lucky
 • 3. Nika Andrej, ZS Lucky
 • 4. Halicka Simon, ZS Liptovska Tepla
 • 5. Smitka Filip, ZS Lucky
 • 6. Zelnicky Kristian, ZS Sladkovicova
 • 7. Zverec Damian, Gymnazium sv. Andreja
 • 8. Jurgos* Samuel, ZS Liskova
 • 9. Misiak* Matej, ZS Liptovska Tepla
 • 10. Struhar* Matus, ZS Liskova

Skolske majstrovstva okresu Ruzomberok ziacok v zrychlenom sachu 2015/16

 • 1. Datelova Daniela, ZS Liptovska Tepla
 • 2. Korenova Simona, Gymnazium Ruzomberok
 • 3. Psenova Bibiana, ZS Likavka
 • 4. Simalcikova Sara, ZS Liptovska Tepla
 • 5. Lukacova Dorota, Gymnazium sv. Andreja

Celkovo sa okresného kola zúčastnilo 70 študentov a žiakov. O poriadok a dodržiavanie pravidiel sa postarali rozhodcovia Radoslav Chilla, Tomáš Matušák a hlavný rozhodca Marek Zelnický. Podujatie zorganizoval ŠK Ružomberok za podpory Karola Javorku a Krajského šachového zväzu Žilina.

zdroj: Natália Holáková, ŠK Ružomberok

Ružomberok spoznal najlepších šachistov medzi školákmi

Vo štvrtok 20. októbra sa v Športovej hale Koniareň odohralo okresné kolo základných škôl. Súťaže sa celkovo zúčastnilo až 50 hráčov. Najlepším žiakom sa stal Marián Kováč zo ZŠ Bystrická cesta, ktorý neprehral ani jednu partiu. Jedinú remízu v poslednom kole uhral s druhým umiestneným Tiborom Chylom zo ZŠ Sládkovičová. Tretí skončil Ondrej Taliga zo ZŠ Liptovská Teplá. V dievčenskej kategórii turnaj jednoznačne vyhrala Simona Koreňová z Gymnázia v Ružomberku, ktorá všetky partie vyhrala. Druhá skončila Daniela Ďateľová, tretia Sára Šimalčíková, obe zo ZŠ Liptovská Teplá. Traja najlepší v každej kategórii postupujú na krajské kolo, ktoré sa bude hrať 3. novembra v Čadci. Samotného turnaja sa zúčstnili žiaci od 1. až po 9. ročník a tak sa organizátori rozhodli oceniť aj najlepších žiakov a žiačky 1. stupňa. Medzi žiakmi dominoval Oliver Kelčík, ZŠ Sládkovičová, pred ďalšími sa umiestnili Samuel Likavec a Marek Balko zo ZŠ Liptovská Teplá. Medzi žiačkami 1. stupňa boli najlepšie Eliška Slušňáková, ZŠ Liptovská Teplá, druhá bola Silvia Javorková zo ZŠ Bystrická cesta a tretia Mária Kováčová zo ZŠ Liptovská Teplá. V piatok 21. októbra pokračoval turnaj medzi stredoškolákmi, kde si postup na kraj vybojovali Róbert Druska, Samuel Mišík z Gymnázia v Ružomberku a Peter Lukáč z Obchodnej Akadémie. Medzi študentkami dominovala Gabriela Pažitná pred Simonou Nogovou a Milenou Ťapajnovou, všetky tri zo Zdravotnej školy. Našim reprezentantom budeme držať palce a pevne veríme, že nás budú reprezentovť aj na decembrových majstrovstvách Slovenska, skonštatoval riaditeľ turnaja a predseda Šachového klubu Ružomberok Marek Zelnický. Garantom podujatí bol poslanec mestského zastupiteľstva v Ružomberku MUDr. Karol Javorka PhD., ktorý účastníkom osobne odovzdal ceny.

 

Natália Zelnická – PR ŠK Ružomberok

 

Výsledky:

ZŠ chlapci       ZŠ dievčatá     SŠ študenti

V Ružomberku skončili Majstrovstvá Európy v šachu

Desať dní plných šachu je úspešne za nami

Od 3. júna na dolnom Liptove odštartoval najväčší šachový festival na Slovensku CHESSFEST 2016. Cez víkend bojovalo medzi sebou viac ako 600 hráčov. Od pondelka sa v hoteli Kultúra v rámci CHESSFESTu otvorili oficiálne majstrovstvá Európy amatérov v šachu. Slávnostný prvý ťah na šachovnici patril garantovi podujatia primátorovi mesta Ružomberok, Igorovi Čomborovi. Podľa slov riaditeľa turnaja Mareka Zelnického, účasť organizátorov potešila aj prekvapila. Na turnaj prišlo 80 hráčov až z 11 krajín Európy. Každé kolo slávnostne otvorili prvým ťahom zástupcovia mesta, partnerov podujatia a iné osobnosti. Účastníci podujatia neskrývali nadšenie, kde väčšina z nich hovorila o najkrajšom šachovom podujatí, ktorého sa zúčastnili. Mladý reprezentant Izraelu, Omri Alster zhodnotil podujatie nasledovne.“ Bolo tu veľmi príjemne, bolo postarané o hráčov počas turnaja, videli sme mesto Ružomberok ale aj jeho okolie nás veľmi zaujalo. Výlet na bicykloch bol pre šachistov, ktorí celé dni len sedia výzvou. Vďaka nápadu organizátorov sme prešli veľa kilometrov a spoznali okolie.“ Účastníci si taktiež pochvaľovali zrekonštruované priestory, v ktorých sa mohol odohrať turnaj na medzinárodnej úrovni.

Majstrovstvá Európy vyhral Anatoly Borodavkin z Ukrajiny, ktorý zaznamenal len jedinú prehru s domácim hráčom Miroslavom Saganom. Striebro si do Poľska odnáša Marek Pniaczek, ktorý odohral veľmi kvalitný turnaj len s jedinou prehrou a to práve proti úradujúcemu majstrovi Európy. Bronz ostal na Slovensku zásluhou rodáka z Ružomberka, Vladimíra Záhradníka.

Najlepším juniorom bol Adam Ďurica z Liptovského Mikuláša, ktorý skončil na krásnom 6. mieste. V ženskej kategórii boli zastúpené len slovenské reprezentantky. Prvenstvo si vybojovala po výborných zápasoch Stella Sáňková z Detvy, druhá skončila Ružomberčanka Simona Koreňová a aj tretie miesto ostalo na Liptove zásluhou Martiny Tarageľovej z Liptovského Mikuláša.

Turnaj bol veľmi silný, o čom presvedčili usporiadateľov aj jednotlivé kolá, kde jedna partia trvala aj 7 hodín. Celý turnaj sa prenášal online prostredníctvom elektronických šachov. Súboje o titul majstra Európy sledovalo viac ako 70 000 divákov z 56 krajín sveta.

Podujatie sa uskutočnilo aj vďaka podpore mesta Ružomberok, nadácii KIA motors, ale aj ďalším partnerom. Organizátori už dnes pracujú na prípravách ďalšieho ružomberského festivalu CHESSFEST 2017, ktorý by mal byť podľa ich slov ešte zaujímavejší, keďže v roku 2017 Ružomberok oslavuje 95 rokov od prvého organizovaného turnaja v Ružomberku.

page1image21696

Natália Holáková – PR manažér ŠK Ružomberok 

MEDZINÁRODNÉ MAJSTROVSTVÁ SR V ŠACHU TELESNE POSTIHNUTÝCH MUŽOV A ŽIEN 2015

Máme tu pre telesne postihnutých šachistov úspešný záver sezóny 2015. 

Po úspešnom účinkovaní družstva TpaV Ružomberok v 5.lige, po perfektných šachových turnajoch v Prešove, Trnave, Ružomberku a Nitre. Po účastí nášho reprezentačného družstva na „Medzinárodných majstrovstvách Čiech družstiev„ a po usporiadaní Majstrovstiev sveta pre telesne postihnutých v Bratislave, Šachový klub Ružomberok a Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov od piatku 27. do nedele 29. novembra 2015 usporiadali v  Hoteli Kultúra 36. medzinárodné majstrovstvá SR v šachu telesne postihnutých mužov a žien. Z pôvodne  vybraných  šachistov sa na poslednú chvíľu zo zdravotných dôvodov odhlásil prvý nasadený FM Vladimír Jacko st. Uzavreté M SR odohralo 14 šachistov, z toho dve ženy. Staronovým majstrom SR sa stal Juraj Zavarský z Martina pred Jánom Dorníkom z Ružomberka a Stanislavom Kuchyňom z Dolnej Trnávky. Zo žien bola najlepšia Ružomberčanka Nikola Konkoľová. V rámci M SR sa uskutočnil aj ďalší ročník riešiteľskej súťaže dvojíc „O cenu predsedu ŠK Ružomberok Mareka Zelnického". Dvojice do súťaže boli vybrané podľa nasadenia šachistov na majstrovstvách  1-14, 2-13, 3-12... Prvé miesto si vybojovali Juraj Závarský a Bohuš Wollner, pred Štefanom Belákom a Erikou Kostovou. Na tretom mieste skončil Emil Konkoľ a Dominík Chmelo. Ceny najlepším odovzdal zástupca Slovenského šachového zväzu, člen Výkonného výboru RNDr. Cyril Cehelský. Podujatie zorganizoval Šachový klub Ružomberok za podpory SZTPŠ, Slovenského šachového zväzu, krajského šachového zväzu Žilina a ďalších partnerov.

Výsledky:
http://www.chess-results.com/tnr197363.aspx?lan=4&art=1&fed=SVK&wi=821

Emil Konkoľ – predseda SZTPŠ pre šach na Slovensku

RUŽOMBEROK SPOZNAL NAJLEPŠÍCH ŠACHISTOV NA ŠKOLÁCH

2015/11/16

V piatok 13.11.2015 sa v športovej hale Koniareň uskutočnilo okresné kolo študentov stredných škôl a 2. stupňa 8-ročných gymnázií v šachu. Okrem titulu najlepšieho študenta okresu Ružomberok sa hralo aj o postup na krajské kolo. V kategóriách chlapci a dievčatá sa najlepšie darilo študentom štátneho gymnázia, ktoré si odnieslo vďaka Róbertovi Druskovi a Veronike Majerovej zlatú medajlu, striebro pre štátne gymnázium vybojoval Adam Kerdík. Tretím medzi chlapcami bol Peter Lukáč z Obchodnej akadémie, druhé miesto medzi dievčatami získala Nikola Konkoľová zo Spojenej školy a treťou postupujúcou sa stala Gabriela Pažitná zo Zdravotnej školy. V pondelok sa pokračovalo okresným kolom základných škôl a žiakov 1. stupňa gymnázií, kde sa odohrali 4 kategórie. Z hlavnej kategórie chlapcov a dievčat na kraj postúpil Marián Kováč zo ZŠ Bystrická cesta, ďalšie dve miesta si vybojovali chlapci zo ZŠ Lúčky Andrej Nika a Martin Moravčík. V dievčenskej kategórii sa najlepšou hráčkou stala Daniela Ďatelová z Liptovskej Teplej, štátne gymnázium vďaka Simone Koreňovej získalo striebro a Bibiana Pšenová získala bronz pre Likavku. Organizátori vyhodnotili aj najlepších žiakov 1. stupňa základných škôl, kde 1. a 3. miesto v dievčenskej kategórii získali hráčky z Liptovskej Teplej Sára Šimalčíková a Karin Feketíková. Druhé miesto získala najmladšia účastníčka turnaja, žiačka ZŠ Bystrická cesta Silvia Javorková. V chlapčenskej kategórii 1. a 3. miesto patrí chlapcom zo ZŠ Lisková Samuelovi Jurgošovi a Matúšovi Struhárovi, druhé miesto získal Matej Mišiak z Liptovskej Teplej. Celkovo sa okresného kola zúčastnilo 70 študentov a žiakov. O poriadok a dodržiavanie pravidiel sa postarali rozhodcovia Radoslav Chilla, Tomáš Matušák a hlavný rozhodca Marek Zelnický. Podujatie zorganizoval ŠK Ružomberok za podpory MUDr. Karola Javorku PhD. a krajského šachového zväzu Žilina.

Natália Holáková
PR ŠK Ružomberok

Úspešný štart ružomberských šachistov v novej sezóne

Minulým víkendom odštartovala celoslovenská súťaž družstiev v šachu 2015/2016. Ružomberský šachový klub v tejto sezóne postavil tak ako minulý rok tri družstvá. Najbližšie zápasy odohrajú ružomberskí šachisti 15. novembra na svojej novej domácej pôde v športovej hale Koniareň.

31. október 2015

Zo IV. do III. ligy postúpilo družstvo ŠK Montana Ružomberok a V. ligu hrajú dve družstvá, jedno s ostrieľanými hráčmi ŠK R-COMP Ružomberok a družstvo začínajúcich šachistov a mladých nádejí ŠK Raiffeisen Ružomberok.

V III. lige nováčik Montana Ružomberok cestoval do Bytče a do Nesluše. Ako nás informoval predseda ŠK Ružomberok Marek Zelnický: “Pred dvojzápasom by sme brali aspoň jeden bod, no potom ako Montana v sobotu porazila Bytču s najtesnejším rozdielom a v nedeľu sme vyhrali 5:3 v Nesluši, máme fantastických 6 bodov v tabuľke a ako poznamenal kapitán družstva Ján Lisý, taký štart sme nečakali a v Ružomberku ani dlho nemali.”

V prvom dvojkole V. ligy si zmerali sily naše dve družstvá, kde v prvom zápase prekvapujúco ŠK Raiffeisen zvíťazil, v druhom si rozdelili po bode. V nedeľu naši hráči V. ligy cestovali ku súperom do Liptovského Hrádku, ktorý jednoznačne porazili 4:1 a 3:2 a družstvo R-COMP si poradilo s Liptovskou Teplou v prvom zápase 3:2 a v druhom si po remíze delili body so súperom. Po štyroch zápasoch je Raiffeisen na 4. mieste, družstvu R-COMP patrí zatiaľ 7. priečka.

K úspešnému víkendu treťoligovej Montany treba dodať, že ružomberskí šachisti majú zostavu postavenú z domácich hráčov, prípadne z hráčov, ktorí za Ružomberok dlho licenčne hrávali.

 

rk24

Okresné kolo stredných škôl

7-11-2014

V Ružomberku sa v piatok 7.11.2014 uskutočnilo okresné kolo v šachu stredných škôl. Toto podujatie hostilo  Gymnázium Sv.Andreja. Na turnaji sa stretla špička chlapcov a dievčat z okresu Ružomberok. Turnaj sa hral v dvoch kategóriách chlapcov a dievčat, tú chlapčenskú s prehľadom vyhral prvý nasadený Adam Kerdík, druhý skončil Róbert Druska. V dievčenskej kategórií prvenstvo získala hráčka Spojenej Školy Nikola Konkoľová, druhá skončila hráčka gymnázia Veronika Majerová. Bronz si odniesla na zdravotnú školu Mária Otiepková. Všetci hráči budú reprezentovať okres na krajskom kole v Čadci. Držíme palce!

Majstrovstvá okresu Ružomberok ZŠ 2014

3-11-2014

ŠK Ružomberok v spolupráci so ZŠ Sládkovičova zorganizoval v stredu 3.11.2014 okresné kolo ZŠ chlapcov a dievčat v šachu. Turnaj sa hral v dvoch kategóriách, kde v turnaji štartovalo 31 žiakov z celého okresu Ružomberok. Popri chlapcoch sa hrala aj kategória dievčat, v ktorej štartovalo 8 dievčat z ružomberských škôl. Žiaci okrem medaily a pohárov bojovali aj o postup a možnosť reprezentovať okres Ružomberok na krajskom kole v šachu. Medzi chlapcami si veľmi dobre počínala ZŠ Lúčky, kde z prvých 5 miest obsadili 4 priečky, no tie postupové získal Lukáš Milan, ktorý sa stal zároveň majstrom okresu, na druhom mieste skončil jeho spolužiak zo ZŠ Lúčky Samuel Mišík, Ružomberok z tretej pozície bude reprezentovať žiak ZŠ Sládkovičova Oliver Kelčík. Medzi dievčatami si postupové priečky vybojovali 2 žiačky z Liptovskej Teplej, prvá Daniela Ďatelová a tretia Sára Šimalčíková. Z druhého miesta postúpila na kraj Simona Koreňová. Zaujímavosťou dievčenských kategórií bolo, keď po poslednom kole mali prvé dve hráčky rovnaký počet bodov aj rovnaké pomocné hodnotenia. O majsterke okresu musela rozhodnúť až blesková partia, z ktorej musela vzísť víťazka.

Posezónne stretnutie 2014

28.06.2014

Na konci šachovej sezóny nesmie chýbať stretnutie priateľov klubu ŠK Ružomberok. Tento rok sme sa premiérovo stretli v nových priestoroch na Gymnáziu sv. Andrea. Posezónne stretnutie sme ako každý rok využili na členskú schôdzu, ktorá riešila rôzne témy od súpisiek, vyhodnotenia sezóny až po budúcnosť klubu. Na záver tak ako je už zvykom deň sme ukončili blitz turnajom.
Výsledky turnaja:

Por. č. Meno Elo Klub TB1 TB2 TB3
1 1 Hros Roman 2073 Liptovska Sachova Skola 4 9,5 13,5
2 2 Kerdik Adam 2015 Liptovska Sachova Skola 3,5 10 9,5
3 7 Lisy Jan 1732 Sk Ruzomberok 3,5 9 10,5
4 9 Matusak Tomas 1692 Sk Ruzomberok 3,5 7,5 8
5 5 Druska Robert 1754 Sk Ruzomberok 3 10 10
6 13 Polko Pavol 1710 Sk Ruzomberok 3 8 9
7 3 Mydliar Jan 1895 Sk Ruzomberok 2,5 11 9,5
8 6 Pudis Karol 1746 Sk Ruzomberok 2,5 11 8
9 8 Misovic Milan 1720 Sk Ruzomberok 2 10,5 7
10 4 Dornik Jan 1822 Sk Liptovske Sliace 2 9 7
11 10 Spirka Jan 1388 Sk Ruzomberok 1,5 8 2,5
12 14 Urban Lubos 1846 SK RBK 1,5 6,5 4,5
13 11 Majerova Veronika 1222 Sk Investspol Liptovska Stiavn 1,5 6 3,5
14 12 Lukac Peter 1051 Sk Ruzomberok 1 7,5 2,5

Ružomberský šachový prebor ožil

26.06.2014

Aj v šachu platí, že nie všetko nové je hneď dobré a že niekedy nás – ľudí dvadsiateho prvého storočia, dokážu osloviť prachom zapadnuté, zabudnuté veci. Šachový klub Ružomberok sa rozhodol oprášiť staré zvyklosti a usporiadať klubový prebor, čoho výsledkom bol veľmi príjemný turnaj. Pravidlá preboru umožňovali odohrať partie v príbytkoch hráčov, v kaviarňach či v klubovni na tréningu a tak mohla kráľovská hra ožívať na rozličných miestach v Ružomberku a priľahlých dedinách. Turnaj, ktorý sa hral švajčiarskym systémom na 9 kôl spoznal svojho víťaza v poslednom kole, keď priebežný líder tabuľky Adam Kerdík iba remizoval a na piedestál víťaza tak pustil svojho prenasledovateľa Romana Hroša, ktorý bodoval naplno. O víťazovi museli napokon pri rovnosti bodov rozhodnúť až pomocné kritéria. Tretie miesto si po vyrovnaných výkonoch počas celé turnaja vybojoval Ján Tkáčik. Najlepším hráčom domáceho klubu a piaty v celkovom poradí bol Marek Zelnický. Prebor bol príjemným oživením sezóny a dobrým tmelom v medziľudských vzťahoch v šachovej komunite. Po úspechu, ktorý prebor zožal sme sa rozhodli túto staro-novú akciu organizovať aj budúci rok.

konečné poradie:

Por. č. T Meno Elo Klub Body TB1 TB2 TB3
1 1   Hros Roman 1994 Liptovska Sachova Skola 7 35,5 392 6
2 2   Kerdík Adam 1956 Liptovská šachová škola 7 34 392 5
3 3   Tkáčik Ján 1911 ŠK Investspol Liptovská Štiavnica 6,5 35,5 394,5 6
4 6   Piecka Juraj 1794 Sk Investspol Liptovska Stiavn 5,5 36,5 384,5 4
5 16   Zelnický Marek 1547 ŠK Ružomberok 5 34,5 394 3
6 5   Pudiš Karol 1821 ŠK Ružomberok 5 34 357,5 4
7 4   Balala Anton 1879 ŠK Investspol Liptovská Štiavnica 5 33,5 369,5 2
8 11   Hlaváč Pavol 1725 ŠK Investspol Liptovská Štiavnica 5 32,5 356,5 3
9 14   Loviška Ľuboš 1525 Liptovská šachová škola 5 30,5 339 3
10 7   Druska Róbert 1757 ŠK Ružomberok 4,5 35,5 384,5 3
11 10   Hajtmanský Milan 1726 ŠK Ružomberok 4,5 32 371 2
12 12   Matušák Tomáš 1677 ŠK Ružomberok 4,5 31 366 4
13 21   Koreň Juraj 1000 ŠK Ružomberok 4,5 26,5 357,5 3
14 13   Mrva Jozef 1652 OŠK Lisková 4 32,5 339 3
15 8   Demko Ladislav 1753 EXALOGIC Bešeňová 4 31 358 3
16 9   Polko Pavol 1729 ŠK Ružomberok 4 28 359 4
17 17   Koreňová Simona 1310 ŠK Ružomberok 4 27 333,5 3
18 23   Spirka Jan 1416 Sk Ruzomberok 4 25 216,5 4
19 18   Majerova Veronika 1222 Sk Investspol Liptovska Stiavn 3 28,5 320,5 2
20 15   Drozdíková Margaréta 1433 ŠK Ružomberok 3 27,5 324 2
21 20   Kelčík Oliver 1000 ŠK Ružomberok 2 27,5 310 2
22 19   Lukáč Peter 1051 ŠK Ružomberok 1,5 27,5 308 1
23 22   Ponický Rastislav 1000 ŠK Ružomberok 0,5 24 130 0

Šachistka Simonka Koreňová s cenou Grand prix mládeže

14.06.2014

V polovici júna sa Mekkou šachistov na Slovensku stalo mesto Dolný Kubín. Šachový klub Ružomberok v spolupráci s aquaparkom AquaRelax Dolný Kubín a mestom Dolný Kubín pripravili v priestoroch reštaurácie Aquavia celoslovenské finále Grand Prix mládeže Slovenského šachového zväzu.

Právo účasti vo finále si spomedzi 1355 účastníkov série Grand Prix turnajov vybojovala šesťdesiatka najlepších mladých šachistov. Ružomberok mal vo finále zastúpenie v Simonke Koreňovej. V tomto ročníku štartovala kategórii dievčat do 11 rokov, pričom do finále sa prebojovala zo 112 člennej konkurencie dievčat z celého Slovenska.

V Dolnom Kubíne sa stretla desiatka najlepších, ktoré si právo účasti vybojovali v semifinálových kolách, ktoré boli rozdelené geograficky na východ, stred a západ. Simonke sa podarilo postupne zdolávať súperky a len s jednou prehrou si vybojovala prvenstvo v tejto vekovej kategórii. Pre tím okolo Mareka Zelnického to bola bodka za organizovanými podujatiami v úspešnej šachovej sezóne 2013/2014.

V RUŽOMBERKU SA ROZDÁVALI MEDAILY PRE STREDNÉ

7.6.2014

Ani nie týždeň po veľkej šachovej udalosti v Ružomberku vrcholový šach pokračoval. Spojená škola v Ružomberku vytiahla v piatok 6. 6. 2014 najlepších šachistov stredných škôl zo školských lavíc a usadila ich za stoly šachové. V reprezentatívnych priestoroch hodných Majstrovstiev Slovenskej republiky sa odohrali dva kruhové turnaje v kategóriách chlapci a dievčatá. Mužskej časti turnaja sa zúčastnilo desať hráčov, zatiaľ čo do ženskej časti meralo cestu sedem hráčok z rôznych kútov Slovenska. V príjemnej atmosfére sa bez jedinej konfliktnej situácie či sebe menšieho problému odohrali veľmi zaujímavé šachové partie. Po siedmych kolách si v dievčenskej sekcii vybojovali medailové umiestnenia nasledovné hráčky. Bronzovú medailu vybojovala domáca hráčka Spojenej Školy, Nikola Konkoľová so ziskom 3,5 bodu. Druhé miesto obsadila pri zisku piatich bodov Eva Mészárosová z Gymnázia v Nových Zámkoch. Majsterkou Slovenskej republiky Stredných Škol za rok 2014 sa stala Katarína Škrabáková z Gymnázia v Považskej Bystrici so ziskom šiestich bodov. Chlapečenskú časť turnaja ovládol po deviatich kolách Martin Pagerka z Gymnázia v Senici so ziskom 7,5 bodu. Na druhé miesto zaslúžene vystúpil Jakub Kupka z Gymnázia v Turzovke, keď uhral v silnej konkurencii 7 bodov. Tretie miesto si na Gymnázium v Liptovskom Mikuláši odniesol Ondrej Mráz so ziskom šiestich bodov. Pre víťazov to bola posledná možnosť reprezentovať strednú školu, kdeže tento rok úspešne zmaturovali.

Tomás Matušák – hl. rozhodca

ŠACHOVÝ SVIATOK V RUŽOMBERKU VYVRCHOLIL

1.6.2014

Európsky šachový pohár Mitropa Cup 2014, ktorý odštartoval v Hoteli Kultúra v Ružomberku dňa 22. mája 2014, znamenal doterajší vrchol pre organizovaný šach v meste.

Samotný turnaj Mitropa Cup má 33-ročnú históriu a je známy aj v iných oblastiach športu, ako je Mitropa Rally Cup, alebo dnešná európska futbalová liga. Celkovo nastúpilo viac ako 70 titulovaných šachistov, čo podujatie jednoznačne radí medzi vrcholové nielen na Slovensku.”

Víťazi
Víťazom v kategórii Open sa stalo maďarské družstvo, ktoré získalo prvenstvo až v poslednom kole. O víťazovi rozhodla posledná partia tohto tímu práve proti druhému Nemecku. Veľký úspech zaznamenala slovenská reprezentácia, ktorá sa v zložení Markoš, Petrík, Jurčík, Michalík a Mazúr umiestnila na bronzovej priečke. Medzi ženami suverénne zvíťazilo talianske družstvo pred druhými Nemkami a tretím Rakúskom.

Sprievodné akcie
Popri hlavnom turnaji Mitropa sa konali aj sprievodné podujatia. Jedným z nich boli Majstrovstvá SR v (zrýchlenom) rapid šachu, ktoré boli aj 17. ročníkom turnaja o pohár primátora mesta Ružomberok, a v ktorých zvíťazil šachový veľmajster Mikuláš Maník. Ďalším turnajom bol Memoriál Dušana Pečnera a zároveň Majstrovstvá SR v bleskovom šachu pre telesne postihnutých šachistov, ktoré vyhral Juraj Závarský. Celkovým víťazom tohto turnaja sa stal rovnako ako na MSR v rapid šachu Mikuláš Maník. Hneď v prvý deň turnaja patril k sprievodným podujatiam aj Živý šach. Šachovú partiu odohrali so zaviazanými očami Juraj Druska a Štefan Mazúr, ťahy šachových figúrok znázorňovali na nadrozmernej šachovnici šermiari a šachisti v kostýmoch. Podujatie bolo zaujímavé najmä pre nešachovú verejnosť, pričom zlatým klincom večera bol veľkolepý 10-minútový ohňostroj. Takisto v rámci Mitropy špeciálny hosť podujatia, súčasný olympijský víťaz za Arménsko Sergej Movsesian, otvoril šachové ihrisko na jednej z materských škôlok v Ružomberku. Podujatia sa zúčastnili aj ďalší vyznamí hostia, ako je majster Európy v šachu a niekoľkonásobný reprezentant Gruzínska, sekundant Garriho Kasparova a kandidát na predsedu Európskej šachovej únie (ECU) Zurab Azmaparašvili.

Šachisti odchádzali spokojní
Zúčastnené krajiny neskrývali svoju spokojnosť s organizáciou podujatia na profesionálnej úrovni. Taliansky veľmajster a kapitán tímu Carlos Palermo vyjadruje svoje nadšenie z turnaja: „Atmosféra bola príjemná a priateľská. Dúfam, že v budúcnosti sa bude konať viac turnajov, len aby sme mohli opäť navštíviť Ružomberok!" Francúzsky kapitán Nicolas Brunner takisto vyjadril svoju spokojnosť s podujatím: "Turnaj je veľmi dobre zorganizovaný, sme šťastní, že hráme v takýchto podmienkach a chcel by som sa veľmi pekne poďakovať organizátorovi a celému  jeho tímu za organizáciu, pretože všetko je tak pripravené, aby sme si mohli dobre zahrať.” Slovinská veľmajsterka Ana Srbenic o turnaji: „Veľmi sa mi páči, organizácia je vynikajúca, pretože som už na nejakých Mitropa turnajoch bola aj predtým, a nepáčili sa mi až tak, ale tento rok je všetko také vynikajúce, skvelá partia, mali sme dokonca aj prvú Mitropa party, čiže som naozaj spokojná.” O priebeh podujatia bol vysoký záujem aj zo strany širokej verejnosti. Online prenos šachových partií denne sledovalo viac než 20 000 ľudí zo 73 krajín sveta.

Organizátorský tím
Podujatie riadil hlavný organizátor turnaja a predseda domáceho Šachového klubu Marek Zelnický spolu so skúseným rozhodcom Ivanom Syrovým. O bezproblémový živý prenos šachov sa staral Karol Pekár a Martin Dobrotka. Počas podujatia sa odohralo viac ako 2000 šachových partií. Organizátori pre účastníkov pripravili vyše 1900 litrov nápojov, 300 kusov pochutín, 10 kilogramov liptovských špecialít a vyše 1000 porcií kávy a čajov, vďaka čomu si tohtoročná slovenská Mitropa pripisuje vysoké renomé a zvýšila kredit Slovenska vo svete. Garantom podujatia bol primátor mesta Ružomberok PaedDr. Ján Pavlík.

ŠACHOVÉ PODUJATIE DESAŤROČIA

25.5.2014

Najväčšie šachové podujatie od roku 1993 sa začalo 22. mája 2014 v Hoteli Kultúra v centre mesta Ružomberok.

Na jednom mieste sa stretlo 25 šachových veľmajstrov. Účasť 80 šachovo titulovaných hráčov vytvorila z podujatia Mitropa Cup najsilnejší turnaj vo svojej 33-ročnej histórii.

Popri akcii Mitropa Cup odštartovali v piatok aj dvojdňové Majstrovstvá Slovenska v (zrýchlenom) rapid šachu s účasťou slovenskej špičky, ktoré vyhral slovenský veľmajster Mikuláš Maník. Na druhom mieste skončil nádejný mladý talent zo Žiliny Jerguš Pecháč. Tretie miesto si vybojoval Vladimír Jacko mladší. Majsterkou Slovenska v rapid šachu sa stala Andrea Briestenská.

V piatok večer organizátori pripravili zaujímavé podujatie aj pre nešachovú verejnosť s názvom Živý šach, ktorý odohrali so zaviazanými očami dvaja talentovaní mladí hráči - Juraj Druska a Štefan Mazúr. Partia po 55 ťahoch šachovými figúrkami skončila remízou. Každý ich ťah bol znázornený na obrovskej šachovnici a ich ťahy simulovali prezlečení šachisti a šermiari. Po vystúpení nasledoval obrovský 10-minútový ohňostroj.

V nedeľu sa konalo ďalšie sprievodné podujatie na počesť Liptovskej šachovej legendy Dušana Pečnera - turnaj v bleskovom šachu, ktorého víťazom sa stal takisto veľmajster Mikuláš Maník. V tomto turnaji sa prvý raz v histórii odohrali aj Majstrovstvá Slovenska v bleskovom šachu telesne postihnutých, ktoré vyhral Juraj Závarský.  

Samotná Mitropa má pred sebou ešte 5 šachových dní, v ktorých sa nebude hrať len o pohár Mitropa Cup, ale hlavne je to príprava na blížiacu sa svetovú šachovú olympiádu, ktorá sa koná v auguste v Nórsku.

Na podujatie dnes dorazil aj prvý hosť, súčasný olympijský víťaz za družstvo Arménska Sergej Movsesian, ktorý počas podujatia otvorí šachové ihrisko v jednej z materských škôlok v Ružomberku. 29. mája 2014 sa na pripravovanom stretnutí ku Mitrope zúčastní aj množstvo zástupcov zo zúčastnených krajín. Špeciálnym hosťom na tomto kongrese bude Zurab Azmaiparašvili, bývalý sekundant legendárneho Garryho Kasparova, Majster Európy jednotlivcov v šachu, niekoľkonásobný reprezentant Gruzínska a kandidát na prezidenta Európskej šachovej federacie ECU (European Chess Union), ktorý príde prezentovať svoj volebný program, ako aj svoju kandidatúru na prezidenta ECU.

Všetky šachové partie z podujatia sa zobrazujú online prostredníctvom prenosu cez internet, ktorý denne sleduje priemerne 20 000 ľudí z 73 krajín sveta. Momentálne vedie mužskú kategóriu v turnaji Open francúzske družstvo a v ženskej časti vedú Talianky.

Podujatie organizuje Šachový klub Ružomberok na čele s riaditeľom turnaja Marekom Zelnickým a hlavným rozhodcom Ivanom Syrovým, vďaka podpore Slovenského šachového zväzu, Mesta Ružomberok, Nadačnému fondu Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis a ďalších partnerov.

Vsetky výsledky, fotky a ďalšie informácie nájdete na oficiálnom webe www.mitropa.sachrbk.sk

Ružomberok bude hostiť šachových veľmajstrov na podujatí Mitropa Cup 2014

RUŽOMBEROK (18. mája 2014) - Dejiskom 33. ročníka európskeho šachového turnaja družstiev Mitropa Cup 2014 sa od 22. do 31. mája 2014 stane mesto Ružomberok. Šachisti si zmerajú sily v dvoch kategóriách - OPEN a ženy. Turnaja sa zúčastní 22 veľmajstrov z rôznych európskych krajín.

Víťazom posledného ročníka Mitropa Cup 2013 v nemeckom Meissene sa stalo v turnaji OPEN Chorvátsko, strieborní boli Nemci a tretiu priečku obsadila Česká republika. Slovenská výprava skončila na štvrtom mieste. Ženskú kategóriu vyhrala reprezentácia Slovenska, druhé miesto vtedy v turnaji obsadili Nemky a bronz získalo Taliansko.

Sprievodné akcie
Súčasťou podujatia budú aj sprievodné akcie: 5. ročník FIDE Blitz (bleskového) šachového turnaja Memoriál Dušana Pečnera, už 17. ročník tradičného turnaja FIDE RAPID 0PEN Ružomberok 2014 o pohár primátora mesta a takisto Živý šach v centre mesta. „Do sprievodných turnajov je prihlásených vyše 130 hráčov a predpokladaná účasť je viac ako 200 šachistov a šachistiek. Najmladším prihláseným účastníkom MITROPA CAPu je iba 13-ročný Thai Dai Van Nguyen, ktorý nastúpi za Českú republiku. Papierovo najsilnejším prihláseným tímom na turnaji bude Maďarsko s priemerným ratingom 2 560 a medzi ženami Taliansko s priemerom 2 319 bodov,“ uviedol riaditeľ turnaja Marek Zelnický. Celkovo sa na podujatiach predstaví spolu viac ako 80 hráčov so šachovým titulom.

Živý šach
Lákadlom nielen pre Ružomberčanov bude Živý šach, ktorý so zavretými očami odohrajú dvaja slovenskí šachoví majstri. „Ich ťahy budú znázorňovať živé šachové figúrky na obrovskej šachovnici v centre mesta. Takýto šach je starý už vyše 500 rokov a v minulosti bol veľmi populárny, keďže pripomína starodávne zápasy,“ vysvetľuje riaditeľ turnaja.

Šachové osobnosti
Účasť na podujatí na 60% telefonicky prisľúbil prezidentovi šachového zväzu Martinovi Hubovi aj bývalý majster sveta v šachu Garry Kasparov, ktorý chce prezentovať svoj program v kandidatúre na prezidenta medzinárodnej šachovej federácie FIDE. „Okrem neho sa môžu milovníci kráľovskej hry tešiť aj na Sergeja Movsesiana, súčasného olympijského víťaza za družstvo Arménska,“ dodal Marek Zelnický.

Organizátori a donori
Záštitu nad podujatím, ktoré usporiada Šachový klub Ružomberok na základe poverenia výkonného výboru Slovenského šachového zväzu, prevzal minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič. Garantom akcie je primátor mesta Ružomberok Ján Pavlík. Podujatie podporili: mesto Ružomberok, Nadačný fond Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis a Slovenský šachový zväz. Hlavnými mediálnymi partnermi sú DIGI Sport, Rádio ONE a Rádio Šport.

Harmonogram podujatia:
22–31.5 MITROPA CUP
23.5 14:30 Slávnostné otvorenie Mitropa Cup
31.5. 15:30 Vyhodnotenie Mitropa Cup 2014
23.5. 19:30 Živý šach
23.-24.5. M SR RAPID šach, FIDE RAPID OPEN Ružomberok pohár primátora mesta
23.5. 13:40 Slavnostné otvotenie MSR RAPID
24. 5 19:00 Vyhodnotenie M SR RAPID
25.5. 10:00 FIDE BLITZ Memoriál Dušana Pečnera
26.31.5. účasť súčastného olympijského víťaza v šachu za arménsko Sergeja Movsesiana
30.5. 10:00 Konferencia krajín MITROPA (Na 60% potvrdená účasť Garry Kasparova)

Viac informácií na stránke: www.mitropa.sachrbk.sk
Organizačný tím MITROPA CUP

oficiálny TV spot: https://www.youtube.com/watch?v=eYyc2p6Z4WE
web: www.mitropa.sachrbk.sk

MSR základné školy 2013 v Ružomberku

Turecká návšteva v Ružomberku

Ali Nihat Yazici, pre šachový svet známy aj ako viceprezident medzinárodnej šachovej federácie FIDE zažil slovenské organizačné schopnosti a mladých šachistov na Majstrovstvách Slovenska základných škôl v Ružomberku. 9. december 2013 bol preto významný nielen pre všetkých finalistov súťaže, do ktorej sa zapojilo cez 2000 detí na okresných a krajských kolách, ale nemenej dôležitý bol aj pre osobnosti zo scény Slovenského šachového zväzu. 

Milý, usmievavý, charizmatický. Toto sú atribúty našej tureckej návštevy, veľmi spokojnej s priebehom turnaja aj so samotnými Slovákmi a krajinou. Ali však navštívil Slovensko s konkrétnym zámerom, a tým je Šach na školách. Počas svojej návštevy preto konzultoval tento celosvetový projekt s členmi výboru, pretože sám musí ako predseda komisie na projekt dozerať. 

Okrem významnej návštevy však deti zaujímali hlavné ceny turnaja zlaté poháre, ktoré však mohli vyhrať len tí najlepší. 30 chlapcov a 30 dievčat, no len jeden víťaz. Slovenská špička bojovala naozaj veľmi tuho, o čom svedčia výsledkové listiny, tesný bodový rozdiel, ale aj vyrovnané zápasy, ktoré sa dali sledovať on-line. Veľkým prekvapením turnaja sa stal samotný víťaz, keďže horúci favorit celého turnaja, s titulom kandidát na majstra, Jerguš Pecháč sa ním nakoniec nestal.

Po 7 vyčerpávajúcich kolách a urputnom boji sa ním stal Samir Sahidi. Rastislav Kavoň skončil ako druhý a bronz si na západ odnáša Marek Karas. U dievčat sa majsterkou stala tiež neočakávane Katarína Dančejová. Zlatú trofej za prvé miesto si hrdo odniesla domov a na východ poputuje aj pohár za druhé miesto, ktorý získala Dominika Ferková.

Takisto si veľmi dobre počínala aj Emma Poliaková, ktorá si vybojovala tretie miesto.Napriek svojej významnosti turnaj nestratil na svojej priateľskej a súťaživej atmosfére, o ktorú sa postaral organizátor spolu so svojim tímom Marek Zelnický. O bezproblémový priebeh a on-line prenosy sa starali medzinárodný rozhodca Mgr. Karol Pekár a rozhodca Michal Mikláš.

Turnaj sa konal pod záštitou Ing. Michala Slašťana, garantom akcie za Slovenský šachový zväz bol Ing. Martin Huba a garantom podujatia sa stal Ing. Stanislav Vlček. Tohtoročným šachovým majstrom prišiel odovzdať ceny aj primátor mesta Ružomberok PaedDr. Ján Pavlík.

Priestory poskytol hotel Kultúra, kde sa o pol roka koná európsky pohár družstiev mužov a žien Mitropa Cup 2014, ktorého sa zúčastnia šachisti z 10 krajín Európy. Finále podporili: mesto Ružomberok, Slovenský šachový zväz s finančnou podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Záštitu nad podujatím prevzal poslanec za mesto Ružomberok v Žilinskom VÚC Ing. Michal Slašťan, firma R-COMP a Hotel Kultúra.

Šachom proti drogám

7.12.2013

Ružomberská šachová mládež si potrápila svoje hlavičky na tradičnom 14. ročníku akcie pre základné školy Šachom proti drogám. Dňa 7. decembra 2013 sa preto na ZŠ Sládkovičovej stretlo proti sebe vo vzájomných zápasoch 36 detí. 9 štvorčlenných družstiev v Ružomberku podporilo myšlienku športu namiesto nebezpečných látok.

Celým turnajom sa niesla veľmi uvoľnená a priateľská atmosféra a o víťazných miestach rozhodovali iba pomocné body.

Aj keď bolo poradie veľmi vyrovnané, na prvom miesto skončilo družstvo Liptovskej šachovej školy Liptovský Mikuláš A, druhí boli ŠK Turiec Martin a bronz si domov odniesla výprava z Liptovskej Teplej. ZŠ Sládkovičova skončila veľmi tesne na 4. mieste, ale domáci si odniesli ocenenia za najlepších hráčov na šachovniciach.

Bez jedinej prehry na prvej šachovnici dosiahol plný počet bodov talent ŠK Ružomberok Róbert Druska z Liptovskej Teplej. Rovnako skvele si počínala ružomberská hviezdička Simonka Koreňová (ZŠ sv. Vincenta) na druhej doske. Najlepším hráčom na 3. šachovnici sa na domácej pôde stal Peter Lukáč zo ZŠ Sládkovičovej a Martinčan Juraj Jánošik si najlepšie počínal na 4. doske. Bronzový šachista bojujúci na 4. šachovnici je takisto náš, Kristián Zelnický.

Akciu podporili: ZS Sládkovičova, ŠK Ružomberok a Prvá stavebná sporiteľňa.

Záver tohto roka pripravuje šachový klub Ružomberok Open turnaj pre všetkých, ktorý sú nadšencami tejto kráľovskej hry srdečne pozývame dňa 29.12.2013 do priestorov ZŠ Sladkovičovej.                                

Powered by Joomla!®. Designed by: free joomla templates domains/hosting reselling Valid XHTML and CSS.